Terapia Tecar przy użyciu urządzenia Winback jest rewolucją w rehabilitacji. To bezpieczna i szybka metoda stymulacji regeneracji komórek.
CZYM JEST TERAPIA TECAR?
Nazwa TECAR to skrót od Transfer of Energy- Capacitive And Resistive (transfer energii pojemnościowy i rezystywny). Winback wykorzystuje energię fal radiowych generowaną przez prąd zmienny o częstotliwości od 300 kHz do 1 MHz, co przyspiesza naturalną regenerację tkanek. Niska intensywność tej energii sprawia, że terapia jest całkowicie nieinwazyjna i naturalna dla organizmu.
Energia Winback umożliwia leczenie różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Jest to bezbolesna i nieinwazyjna forma terapii. Pacjenci podczas zabiegu odczuwają delikatne ciepło w tkankach. Technologia ta pozwala fizjoterapeutom skuteczniej leczyć różne urazy, choroby i dysfunkcje.
Terapia może być łączona z innymi metodami, takimi jak terapia manualna, osteopatia, terapia blizn, drenaż limfatyczny, terapia punktów spustowych i terapia mięśniowo-powięziowa.
PRZEBIEG TERAPII
Urządzenie zapewnia bardzo szeroki wachlarz możliwości terapeutycznych i sposobów pracy z pacjentem. Fizjoterapeuta wykorzystuje dwie elektrody, z których jedna jest elektrodą czynną (rezystywna) a druga elektrodą dyspersyjną (neutralna). Połączenie bodźca fizykalnego z zabiegami manualnymi pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu skracając proces rehabilitacji.
Korzyści z terapii Tecar:
- Optymalizację procesu gojenia: Energia Winback zwiększa przepuszczalność błony komórkowej, co poprawia wymianę międzykomórkową i przyspiesza gojenie.
- Poprawę zakresu ruchomości: Lokalne podniesienie temperatury zwiększa ukrwienie i umożliwia ruch w obszarach o ograniczonej ruchomości.
- Działanie przeciwbólowe: Terapia hamuje przesyłanie sygnałów bólowych, zwiększa próg bólu i poprawia lokalne krążenie krwi, co pomaga w usuwaniu substancji powodujących ból.
Wskazania:
- Skręcenia,
- Naderwania mięśni,
- Złamania,
- Terapia przed i pooperacyjna,
- Ostre i przewlekłe urazy oraz obrzęki,
- Tendinopatie,
- Bóle nadkłykci (łokieć tenisisty, golfisty),
- Dysfunkcje ścięgna Achillesa,
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- Bóle karku,
- Dolegliwości lędźwiowe,
- Zapalenia torebek stawowych,
- Sztywność stawów,
- Zmiany zwyrodnieniowe.
Przeciwwskazania do terapii TECAR obejmują:
- Stan po transplantacji narządów,
- Wszczepione stymulatory serca, kardiowertery, neurostymulatory,
- Pompy insulinowe,
- Ciąża,
- Zaburzenia krzepnięcia krwi lub zakrzepica,
- Niewrażliwość na zmiany temperatury lub ból,
- Oparzenia,
- Infekcje wirusowe, grzybicze, bakteryjne,
- Nowotwory,
- Znaczne nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze,
- Zabiegi w okolicy chrząstki wzrostowej.